top of page
Obrázek autorakatkakyptova

Několik tipů jak vybrat první botičky

Aktualizováno: 22. 2. 2023

První boty.


Určitě každý z nás, kdo má malé dítě řeší otázku jaké první boty svému dítěti pořídit. Otázkou kdy se už zajímá menšina. Běžně vídávám malé děti, co ještě neudělaly ani svůj první krok obuté v airmaxach atp….Ano milovník bot, to myslí zajisté dobře, chce aby jeho dítě ladilo k jeho bytosti. Věřím, že spousta rodičů to nedělá proto, aby omezilo vývoj dítěte, ale spíše z nevědomosti.

Touto cestou apeluji na všechny rodiče, které mají zájem o zdravý vývoj dětské nohy svého dítěte, neobouvejte dítěti boty, dokud zcela samo nechodí, myšleno ovládá chůzi tak, že se cítí sebejistě v pohybu aneb je v plné síle ve svém středu. Správnou aktivací chodidla se posiluje zároveň hluboký stabilizační systém, když dítěti obujete brzy botu, nedochází k propojení svalových řetězců, které mají vliv na správné držení těla a na správný tělesný vývoj. Dochází tak i k nedostatečnému vývoji klenby nohy, ale i k přetěžování segmentů těla, které přebírají funkci hluboko stabilizačního systému. A to do budoucna může mít neblahé důsledky. Příčinou špatného vývoje pohybového aparátu nejsou ale jen boty...Těch faktorů je tam víc, ale to je nadalší téma.

KDY PRVNÍ BOTY?

Boty obouvejte po cca 1-3 měsících (každý fyzio doporučuje trochu jinak, já jsem samozřejmě, čím déle bez bot tím lépe) samostatné chůze v prostoru. Problém trochu nastává v zimním období, kdy je mi jasné, že dítě nenecháte běhat venku bosky. (především ti co své dítě neotužují). Svého syna jsem nechala běhat bosky do konce teplých podzimních měsíců, pak jsme přešli na softshellové válenky a s bahnem přišly první měkké barefootky. Je možné i kožené capáčky, tady si dejte bacha na tvar přední části capáčku. Měl by obkreslovat chodidlo.

První měsíc vám dítě stejně nebude plně chodit, tzn, že pochybuju, že někdo své dítě nechá chodit/lozit ve sněhu/bahně půl hodiny, tam bych volila již nepromokavé vyteplené barefoot botky nebo barefoot gumáky, které ale budou pro nožičku těžké, ale budou ji alespoň udržovat v teple. Vše záleží v jakém terénu se budete pohybovat a za jakého počasí.


Najdou se rodiče, kteří toto téma považují za zbytečné...nevidí problém teď, tak proč to řešit...kolik z vás má nyní problém s pohybovým aparátem? Nechci tvrdit, že jedinou příčinou je špatná obuv, ale určitě to je jeden z hlavních faktorů, který ovlivňuje vývoj lidského těla a jeho funkčnosti.

JAK VYBRAT PRVNI BOTY?

1. Bota by měla být měkká, lehká, ohebná všemi směry a neměla by omezovat nožičku.

2. Měla by mít správný tvar, tzn kopírovat tvar nožičky.

Ve stoji na obou nohách obkreslíme na papír nohu v zatížení. Tvar nohy by měl odpovídat tvaru boty, capáčku.

3. Měla by mít správný nadměrek do délky. (u začátečníků 1cm, u zimních bot 1,2 cm)

4. Měla by mít správná nadměrek do šířky (1mm na každé straně, v zimních měsících 2mm)

5. Měla by jít na nožce dostatečně dotáhnout, sedět v patě a netlačit přes nárt.

Minimální délka nadměrku (čas k výměně bot)

Začínající chodec cca 4 - 5mm

Zkušenější chodec 6-8 mm

Každý zvládá jiny nadměrek. Musíte vyzkoušet.


OPATEK

U valgozních pat doporučuji opatek, ale dejte si pozor na botičky do školky, kdy děti si hrají spíše vsedě a opatek by jim mohl nastavovat nožičku jinak, než je přirozené. Určitě doporučuji nespoléhat pouze na boty u vad chodidel, v tomto případě valgozity kotníků a zařadit aktivní cvičení.


To jsem chtěla též zmínit, že barefoot boty neřeší vady chodidel, barefoot bota je bota, která poskytuje noze její přirozenou funkci, tzn. v ničem ji neomezuje. Tzn. když vaše dítě má plochovbočenou nohu nebo aj vy neznamená to, že když si pořídím barefoot boty, je vše vyřešeno. Není....ale barefoot boty patří k součástí terapie.

JAK ZMĚŘIT NOŽIČKY

1. Měřit vždy v plném zatíženi ve stoje a bez ponožky.

2. Měřit vždy obě nožičky.

3. Osobně doporučuji pořídit si měřidlo Plus 12 (které měří již s nadměrkem 1,2mm – nato bacha)

Měřidlo je nejlepší pomocník! Mnoha lidem se zdá, že je použití příliš složité a odečítání nebo přičítání milimetrů se jim zdá složité. Nevzdávejte to. Vše je o praxi a pochopení. Měřidlo budete používat do té doby, než si Vaše ratolest bude kupovat boty sama. Změříte jím délku nohy i délku vnitřku boty.

4. Jak změřit nohu bez měřidla? Dá se nohu změřit pomocí zdi, krabice, obkresem, který považuji za nejnepřesnější. Uvedu příklad měření u zdi. Více v dalším článku jak změřit nohu.

Délka

Na podlahu těsně ke zdi položte papír a upevněte jej k zemi, napr. izolepou. Dítě stojí na obou nohou v zatížení na papíře, pata až u zdi. Zaznačíme si střed paty u zdi. Potom na papíře tužkou zaznačte pozici konce nejdelšího prstu. Tuto vzdálenost od středu paty k nejdelšímu prstu pote změřte našikmo pravítkem (ne krejčovským metrem). Ke vzdálenosti přidáváme nadměrek, aby se zjistila správná vnitřní délka boty.


Šířka

Změříte stejně jako délku, dítě ale má nohu přitisknutou malíkovou hranou ke zdi, zaznačíte nejširší část nohy. Šířku odečtěte kolmo pomocí pravítka. Tedy od nejširšího místa chodidla kolmo k okraji papíru.

5. Měřte opakovaně (rozdíl jednotlivých měření by neměl být větší než 1 mm).

6. Pokud kupujete botičky online, je potřeba prodejci nožky vašeho dítěte správně nafotit, tak aby ván doporučil tu pravou obuv. I přesto, že fotka může zkreslovat, je velmi důležitá. Pouze rozměry nohou nestačí k tomu, aby prodejce vybral správný typ boty. Např. pro nohu 18cm x 6,5cm s vysokým a robustnějším nártem by se vybral jiný typ boty než u nohy s nízkým a drobným nártem. Osobní návštěva prodejny je samozřejmě mnohem lepší, protože uvidíte své dítě jak na botu reaguje a jak se v ní cítí….samozřejmě boty se dají i vyměnit, jen neodstříhávejte cedulky.:)


Pro správný vývoj nohy je potřeba rozmanitý terén, proto se snažte aby chodidlo dítěte mělo dostatek impulzů. Chůze v botách a ještě jen po asfaltu nebo podlaze doma bohužel nestačí. Zaměřte se aby vaše dítě běhalo v trávě, v lese, v parku, na hřištích, kde jsou kamínky atp…jak bosky tak v botičkách, domů kupte pár polo míčků, nebo dnes již se vyrábějí skvělé ortopedické podlahy např MUFFIK, na kterých si děti mohou trénovat chůzi, postoj, tím že zkouší různý terén. Dochází tak k aktivaci výše zmíněného HSS.

Jakou značku zvolit?

Mnoho rodičů se nemůže dočkat až bude vybírat první botičky, často pomáhají s výběrem i babičky a je to velká událost. Proč nevybírat pouze podle vzhledu? Děti mají nožky různé a pro je důležité při výběru přistupovat individuálně.

pro široké nožky můžete volit

- Beda barefoot

- Little blue lamb

- Pegres

- Kidofit

- ZeaZoo Kids

- Baby bare

- Jack and Lily

- Jonap

- Livie and Luca

pro normální šířku je na výběr

- Protetika

- Fare bare (capáčkové botičky do vel. 22)

- Feelmax

- Jonap slim

- Koel4Kids

pro úzké nožky

- Filii

- Bundgard

- Ricosta

- Afffenzahn

- Froddo prewalkers

- Lurchi

- Plae


Nespoléhejte na vaše oblíbené značky. Je možné, že se budou měnit proporce i šířka nohy. Kontrolujte proto i tu.


Jak změřit a nafotit správně nožky aneb jak objednat botky online popíši v dalším článku.


Zdroj:


58 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


Příspěvek: Blog2_Post
bottom of page